Record number of nominations for local STARS

1
Have your say

It is now full steam ahead with preparations for this year’s annual STARS awards – Scarborough’s Talented Apprentices Recognised with Success.

Nominations have now closed and the organisers have received a record number of nominations with well over 100 been submitted.

The prestigious presentation evening is being held at the Scarborough Spa on Friday 22 July.

All the finalists are invited to the evening, which is invitation only and is set to be a great night.

STARS was first set up in 2015 with the support of the National Careers Service.

The Borough of Scarborough did not have a collaborative apprenticeship event that support and praised not only the achievement of local apprentices but also looked at raising awareness and aspirations of those looking to go down the apprenticeship route.

A spokesman said: “This has now become an annual event and has only been made possible through the amazing support of our sponsors; main event sponsor Yorkshire Coast Homes, followed by our other sponsors that include Keepmoat, Willmott Dixon, Yorkshire Coast College and Adult Learning Service NYCC.”

The STARS finalists are:

Accountancy: Bethany Rowley, Samuel Mills, Coral Jones, Joshua Mawson,

Business Administration: Sarah Scotter, Louise Milner, Jeremy Dean, Emma McNiven, Lois Eley, Toby Metcalf, Charlotte Dalby, Luke Jenkinson, Georgina Waters, Tracie Marson, Ben Dolan, Shannon Jones, Abigail Kirby, Naomi Draycott

Retail/ Customer Service: Melissa Scott, Emma Sansom, Paul Jackman Specialist Category (Niche Sectors) Liam Bare, Olga Iwaniszuk, Chris Baxtor, Sean Johnson

Small Business: C-Ways, Electrick, JR Joinery, Krashlabs

Hair and Beauty: Vicky Harper, Chelsea Arnell, Keiya Stewart, Ethan Pashby, Jodie North

Construction: Andrew Jordan, Rikki Darlow, Craig Kelly, Jack Wade

Engineering: Rob Barker, Rosie Roberts, Christopher Messruther, Josh Walker, Adam Brown

Health and Social Care: Trudi Hewitt, Nicola Ruff, Helen Kirk, Marie Arrand, Samantha Wilcock

Hospitality and Catering: Emily Leng, Johnathan Escreet, Charlotte Hornsey, Megan Stubbs, Fe Salem

Medium Business: Dalby Offshore, Boro Tyres, Specialist Cars of Malton, Kebbell Homes

Business Person of the Year

Mike Mulligan, Mark Johnston, Poppy Hodgkins

Traineeship Learner of the Year: Jack Newham, Sophie Gamble, Raj Madhav

Most Improved Apprentice: Naomi Draycott, Jodie North, Emily Leng, Melissa Scott

Success through Adversity: Robbie Welford, Ben Dolan, Tracie Marson

Apprentice of the Year: Bethany Rowley, Naomi Draycott, Rikki Darlow, Tanya Dexter, Regan Hewitt, Connor Young, Bronte Dickinson

Judges Special Award: Krashlabs, Olga Iwaniszuk, Robbie Welford, Chelsea Arnell and Ben Dolan