Shining stars snap up silverware at sports awards

The Scarborough & District Sports Council Awards winners line up on February 29 2016
The Scarborough & District Sports Council Awards winners line up on February 29 2016
0
Have your say

Sporting stars young and old lined up to collect the silverware at tonight's Scarborough Campus-sponsored Scarborough & District Sports Council Awards 2015 ceremony at the Spa.

A superb night celebrating the sporting talent in the Borough of Scarborough kicked off with a dance display by Hattons School of Performing Arts.

Cllr Tom Fox, Mayor of the Borough of Scarborough, and Mayoress Ros Fox then joined Sports Council Chairman Chris Rhodes on stage to present the award throughout the night.

The top female achiever award was shared by athlete Bronwen Owen and footballer Beth Mead, with Whitby's Adam Lyth scooping the top male achiever award.

The latter also earned the Mavis Clayton Memorial Trophy for Outstanding Achievement, which is awarded to the overall top performer of 2015.

From primary sports girl under-11 winner Daisy Stokoe to former Scarborough Beckett Cricket League secretary John Crossland claiming the North Yorkshire Service to Sport Award, cricket enjoyed a bumper night.

Whitby CC stalwart Duncan Lawrence bagged the sports volunteer of the year award and Whitby-based coach Mike Stones took the Coach of the Year honour.

Maddalena Mastrolonardo (under-16s girls winner), Emma Clapton (under-18s girls winner) and Bronwen Owen also flew the flag for athletics.

Scarborough Gymnastics Academy also scooped a hat-trick, gymnast and diver Jacob Bland winning the under-11 boys trophy, while the Academy's primary mixed team won the under-11s team honour and the senior women's team snapped up the top playing team plaudits.

Scarborough News Scarborough & District Sports Council 2015 Awards roll of honour

Primary Sports Girl Under-11: DAISY STOKOE (Cricket and football)

Primary Sports Boy Under-11 winner: JACOB BLAND (Diving and gymnastics)

Junior Sports Girl Under-14 winner: AMY CORCORAN (Swimming)

Junior Sports Boy Under-14 winner: STUART HUDSON (Goalball)

Junior Sports Girl Under-16 winner: MADDALENA MASTROLONARDO (Athletics)

Junior Sports Boy Under-16s winner: ASHLEY WHITEFOOT (Boxing)

Junior Sports Girl Under-18 winner: EMMA CLAPTON (Athletics)

Junior Sports Boy Under-18 winner: BEN MARTIN (Rugby Union)

Top Primary Team Under-11 winner: SCARBOROUGH GYMNASTICS ACADEMY PRIMARY MIXED TEAM.

Top Playing Team Under-18: SCARBOROUGH ROWING CLUB LADIES JUNIOR UNDER-18 CREW

Top Female Achiever joint-winners: BETH MEAD (Football)/ BRONWEN OWEN (Athletics)

Top Male Achiever winner: ADAM LYTH (Cricket)

School Sport Teacher of the Year winner: JOE HOULGATE

Inclusive Sport Award winner: SCARBOROUGH & RYEDALE COMMUNITY CYCLING

Top Playing Team Senior winner: SCARBOROUGH GYMNASTICS ACADEMY SENIOR WOMENS TEAM

Top Community Sports Club winner: NORTH RIDING EAGLES VOLLEYBALL CLUB

Sports Volunteer of the Year winner: DUNCAN LAWRENCE (Cricket)

Coach of the Year winner: MIKE STONES (Cricket)

The North Yorkshire Sport Service to Sport winner: JOHN CROSSLAND (Cricket)

Mavis Clayton Memorial Trophy for Outstanding Achievement - ADAM LYTH (cricket)

BUY THE SCARBOROUGH NEWS ON THURSDAY FOR MORE REACTION AND PHOTOGRAPHS IN OUR TWO-PAGE SPECIAL