FOOTBALL FIXTURES: Clubs eyeing up first silverware of the season

Edgehill Reserves' Tom Scales will look to fire his side to League Trophy final success against Goal Sports on Wednesday night at Mill Lane
Edgehill Reserves' Tom Scales will look to fire his side to League Trophy final success against Goal Sports on Wednesday night at Mill Lane

Two clubs will lift the first pieces of silverware of the 2015/16 season this week.

Sherburn and Itis Itis Rovers contest the Frank White Trophy final at Seamer on Monday at midday before Edgehill Reserves meet Goal Sports in the League Trophy final at Mill Lane on Wednesday night, 7.30pm kick-off.

Goals Sports will aim to win the League Trophy in their first season on Wednesday

Goals Sports will aim to win the League Trophy in their first season on Wednesday

The standout Sunday League ties see Ayton host Trafalgar and Newlands meet FILO in the FA Sunday Cup semi-finals.

SATURDAY LEAGUE FIXTURES

SATURDAY

Scarborough & District FA Cup

Semi-final (1.30pm): Kirkby v Sleights.

Scarborough News Saturday Football League

Division One: Cayton Corinthians v Edgehill, Hunmanby United v Seamer Sports, Newlands v Whitby Fishermen, Westover v West Pier.

Division Two: Ayton v Cayton Reserves, Edgehill Reserves v Newlands Reserves, Scalby v Falsgrave, Seamer Reserves v Duchess, Snainton v Filey Town Reserves.

Division Three: Commercial v Fishburn Pk, FC Rosette v Sleights Res, Goal Sports v Scalby Res, Sherburn v Itis Itis Rovers, Westover Res v Eastway.

MONDAY

Frank White Trophy final (12pm ko): Sherburn v Itis Itis at Seamer Sports Association.

Division One (6pm ko): Edgehill v Westover.

Division Three: Goal Sports v Commercial.

Wednesday

League Trophy final (7.30pm ko): Goal Sports v Edgehill Res at Pickering Town.

Division One (6pm ko): Hunmanby United v West Pier, Newlands v Filey Town.

Division Two: Filey Town Res v Cayton Res.

Division Three: FC Rosette v Itis Itis Rovers, Sherburn v Scalby Res.

SUNDAY LEAGUE FIXTURES

SUNDAY

Scarborough & District FA Sunday Cup

Semi-finals: Ayton v Trafalgar, Newlands v FILO.

Division One: West Pier v Fylingdales.

Division Two: Fylingdales Reserves v Cayton, Traf Reserves v Newlands Reserves, Roscoes Bar v Crown Tavern, Barrowcliff Reserves v Scarborough Campus. (All 10.30am kick-offs)