Asha leads the way as young guns hit top form

Asha Wright on her way to claiming second spot in the 100 metres at Cleckheaton

Asha Wright on her way to claiming second spot in the 100 metres at Cleckheaton

0
Have your say

Fourteen young athletes of Scarborough Athletic Club competed in the second round of the Youth Development League at Cleckheaton.

There were some impressive performances in the division two fixture at the Princess Mary Stadium by all of the team members, which included two more club debutants.

New Scarborough AC members line up at Cleckheaton

New Scarborough AC members line up at Cleckheaton

Many of the young athletes took on new events and boosted the club’s points total for the match, in which the team improved on the round one result to finish in fifth place.

The club’s top scorer at the match was Asha Wright who won the A under-15 girls discus and was third in the A javelin and second in the B 100 metres in which she achieved a personal best time.

The second highest points scorer was Sean Mould who was making his second club appearance after his debut in round one.

Sean was third in the under-13 boys A discus and shot and fourth in the A 100 metres. He also achieved a personal best in the shot.

The next highest scorer was Abbi Pollard who competed in three under-15 girls events and was third in the 100 metres, fourth in the 200 metres and long jump.

She achieved personal bests in both the 200 metres and long jump.

Other event winners and top scorers included George Austin-Thompson who won the under-13 boys A 100 metres and was second in the A high jump.

Alex Kobylka made a splendid league debut when winning the A javelin with a throw that placed him fifth in the Yorkshire rankings. He was also second in the A shot.

Emma Clapton won the under-15 girls 1500 metres and remains second on the Yorkshire rankings list.

The top scorer of the two club debutants was Evie Barnes who was also one of the overall top scorers for the club.

Evie competed in three under-13 girls A events and was third in the long jump, fourth in the high jump and fifth in the 75 metres.

Wilf Elliot notched up some good points in under-13 boys B events with second in the 1500 metres, fourth in the 200 metres and fifth in the long jump.

There was also very good performances by some slightly more experienced Scarborough athletes who achieved personal bests at new events.

These included Isabel louth and Yasmin Hilary in the under-13 girls, Louis Braida, Edward Hildreth and Joseph Matique in the under-13 boys.

Complete results

A graded unless stated

Under-13 Boys

G. Austin-Thompson. 1st A 100m 13.7; 2nd high jump 1.43

L. Braida. 2nd 1500m 5.49.9; 2nd B 100m 15.3

W. Elliot. 4th B 200m 34.4; 2nd B 1500 6.12.0; 5th B long jump 3.08m

E. Hildreth 3rd 800m 3.16.3; 2nd B shot 4.79m

A. Kobylka. 1st javelin 20.42; 2nd shot 6.64m

J. Matique. 3rd 200m 31.0; 5th long jump 3.36m

Under-15 Boys.

S. Mould. 3rd discus 18.86; 3rd shot 8.99m; 4th 100m 14.2

Under-13 Girls

E. Barnes. 3rd long jump 3.83m; 4th high jump 1.15m; 5th 75m 12.0

Y. Hilary. 4th 800m 3.04.8; 4th shot 4.83m; 6th javelin 7.66m

I. Louth. 1st B long jump 3.69m; 3rd shot 4.27m 3rd B 75m 11.6

Under-15 Girls

E. Clapton. 1st 1500m 4.58.0

A. Pollard.3rd 100m 13.6; 4th 200m 28.2; 4th long jump 4.26m

A. Wright. 1st discus 16.46; 3rd javelin 15.07; 2nd B 100m 14.4

Relays

Boys Under-13. 4 x 100 m 3rd 61.0. Austin-Thompson, Matique, Hildreth, Kobylka