Ladies celebrate presentation night

Ann Gowan Ladies Darts presentation evening.'Winners, runners up, and guests at the presentation evening.'112456. Pic Kevin Allen'16/06/11.

Ann Gowan Ladies Darts presentation evening.'Winners, runners up, and guests at the presentation evening.'112456. Pic Kevin Allen'16/06/11.

0
Have your say

THE ladies have been celebrating at the Ann Gowan Ladies Darts and Dominoes presentation evening

The Ann Gowan event took place at Scarborough Spa Complex.

The main winners in the Ann Gowan league were Westover, who clinched the Dot Moroney Memorial Trophy for the darts and SOBA who swept up in the dominoes.

Ann Gowan League Secretary John Gowan said: “We had a wonderful night at the Spa and everyone had a great time.

“I would like to congratulate all the winners and thank all those who once again competed in the league.

Ann Gowan Ladies Darts and Dominoes League

Darts League - Dot Moroney Memorial Trophy, Winners: Westover; runner-up: Trafalgar A; wooden spoon: Black Lion.

Domino League - Winners: SOBA, runner-up: Scholars, wooden spoon: Black Lion.

Darts Knockout - Winners: Cayton Playing Fields A, runner-up: Westover.

Domino Knockout - Winners: Star A, runner-up: Cayton Playing Fields A

180 and 171 Certificates - 171: Wendy Moore at Scholars and Sue Lerigo at Westover on April 7, Gail Howley at Westover on April 27 and Natasha Posthill at the Trafalgar on June 2; 180: Hazel Robinson at the Star on April 21,

Foursomes - Winners: C Lerigo, S Lerigo, S Oliver and I Pashby (Westover), runner-up: D Hamblin, H Hoyle, N Myers, H Robinson (Star A). Foursomes winners 2008-10: L Noble, E Snowden, M Thacker, K Wardle (Westover).

Trios - Winner: E Cook, P Prew, C White (Scholes), runner-up: L Boyd, C Firth, G Howley (SOBA).

Domino Pairs - Winner: C Lerigo, S Lerigo (Westover), runner-up: S Hastie, A Trafford (Scholars).

Darts Pairs - Winner: C Barrass, L Boyd (SOBA), runner-up: E Snowden, K Wardle (Westover).

Barry Twomlow Pairs - Winners: E Cook, C White (Scholes), runner-up: S Coatesworth, K Edwards (Anchorage B).

Landladies - Winner: J Atkinson (Eastway Sports, runner-up: K Adams (Duchess).

Captains - Winner: L Elliott (Trafalgar A), runner-up: C Calvert (Trafalgar B)

Singles - Winner: C White (Scholers), runner-up: A Trafford (Scholars).

Silver Arrow - Winner: 26/30 M Worrall (Leeds Hotel), runner-up: M Thacker (Westover).

Ann Gowan Memorial Trophy - Still to be played.