Scarborough local election results live: Every councillor elected in North Yorkshire County Council vote as count takes place

The results of the 2022 North Yorkshire County Counil elections are due to be declared today.

By Louise Hollingsworth
Friday, 6th May 2022, 11:20 am
Updated Friday, 6th May 2022, 2:38 pm

Follow our live blog below for the latest news from the count at Scarborough Spa as the results come in and refresh the page for updates.

Sign up to our daily The Scarborough News Today newsletter

Scarborough Spa is hosting the local election count for Scarborough and the surrounding areas.

Join The Scarborough News for the local election results

Last updated: Friday, 06 May, 2022, 14:36

  • The Scarborough News are live at Scarborough Spa for the results of the local election.

The local election results finish

All results for the 17 divisions in Scarborough and the surrounding areas have been declared.

The turnout for the Scarborough areas was 31.2%

The Conservative Party won 7 divisions.

The Labour Party won 7 divisions.

The Independence candidates won 3 divisions.

The Green Party won 0 divisions.

The Liberal Democrats won 0 divisions.

The final results have been declared

The Weaponess and Ramshill division results have been in and declared.

Rich Maw, Labour Party, has been elected for the Weaponess and Ramshill division with 802 votes.

Eric Batts, Conservative Party, had 653 votes.

Jim Greive, Independent Party, had 335 votes.

Charlotte Bonner, Green Party, had 321 votes.

The turnout for the Weaponess and Ramshill division wa 36.88.

The Whitby Streonshalh division results have been declared.

A loss for Mayor Linda Wild as Neil Swannick is elected.

Neil Swannick, Labour Party, has been elected for Whitby Streonshalh division with 398 votes.

Sandra Turner, Whitby Area Independents, had 317 votes.

Guy Coulson, Conservative Party, had 304 votes.

Linda Wild, Mayor of Whitby and an Independent candidate, had 95 votes.

Jonathan Harston, Liberal Democrats, had 65 votes.

The turnour for Whitby Streonshalh was 27.93.

The results for the Whitby West division have been declared

The results for the Whitby West division are in and have been declared.

Phil Trumper, Conservative Party, has been elected for the Whitby West division and has won with 721 votes.

Asa Jones, Labour Party, had 470 votes.

Glen Goodberry, Whitby Area Independents, had 380 votes.

Lee Derrick, Yorkshire Party, had 111 votes.

Matthew Brown, Liberal Democrats, had 77 votes.

The Northstead division results have been declared.

The results for the Northstead division are in and have been declared.

Eric Broadbent, Labour Party and the borough’s incumbent Mayor, has been elected for the Northstead division and won with 661 votes.

John Atkinson, Indpendent, had 459 votes.

Bonnie Purchon, Conservative Party, had 329 votes.

Gabrielle Naptali, Green Party, had 111 votes.

The turnout for the Northstead division was 28.27.

The twelvth results have been declared

The results for Esk Valley and Coast division have been declared.

Clive Pearson, Conservative Party, has been elected for the Esk Valley and Coast division, with 909 votes.

Gerald Dennett, Labour Party, had 571 votes.

Chris Riddolls, Whitby Area Independents, had 444 votes.

Craig Stimson, Liberal Democrats, had 94 votes.

The turnout for Esk Valley and Coast as 36.81

11 of the 17 divisions have been declared, with six divisions left to go.

Over half way through the results.

Scalby and The Coast results have been declared

Results for the Scalby and The Coast division have been declared.

Derek Bastiman, Conservative Party, has been elected for the Scalby and The Coast division with 755 votes.

Andrew Backhouse, Independent, had 492 votes.

Deborah Bore, Liberal Democrats, had 230 votes,

Des Langmead, Independent, had 103 votes.

Denise Sangster, Labour Party, had 381 votes.

The turnour for Scalby and The Coast was 41.9

The Filey division votes have been declared

The results for the Filey division are in and have been declared,

Sam Cross, Independent, has been elected for the Filey division with 809 votes.

Graham Scott, Labour Party, had 400 votes.

Helen Swiers, Conservative Party, had 661 votes.

The turnout for Filey was 33.43.

The ninth result, for the Seamer division, has been declared

The results for the Seamer division have been declared.

Heather Phillops, Conservative Party, has been elected for the Seamer division with 479 votes.

Bob Jackman, Liberal Democrats, had 136 votes.

Roxanne Murphy, Independent, had 206 votes.

Louise Spivey, Labour Party, had 269 votes.

The turnout figures were 29.44.

Page 1 of 3